Food Fun and Facts -Food Prices on Cape Cod

Food Prices on Cape Cod 2005-2012

Compare Food Prices in your area of the country with food prices on Cape Cod! 2005-2011

In 2005: Gallon of 1% Milk $3.29
In 2011: $4.99 Gallon of Milk

2005: Dozen Eggs, Large  $2.19
2011: Dozen Eggs, Store brand $2.39

2005: 4 Sticks Butter, Store Brand   $3.29
2011: 4 Sticks Butter, Store Brand $4.39

2005: Coca Cola 2 Liter Bottle   $1.00
2011: Coca Cola 2 Liter Bottle $1.79

2005: Ocean Spray Cranberry Juice 64 oz.  $3.49
2011: Ocean Spray Cranberry Juice 64 oz. $3.99

2005: Can Maxwell House Coffee 13 oz.  $3.39
2011: Can Maxwell House Coffee 13 oz. $4.99

2005: Loaf Store Brand White Bread  79 Cents
2011: Loaf Store Brand White Bread $1.59

2005: 16 oz. box Prince Spaghetti   89 Cents
2011: 16 oz. box Prince Spaghetti $1.79

2005: 26 Oz. Jar Ragu Sauce  $2.39
2011: 26 oz Jar Ragu Sauce $3.99

2005: 9 oz. Bag Cape Cod Potato Chips   $2.99
2011: 9 oz Bag Cape Cod Potato Chips $3.99

2005: 12 oz. box Kelloggs Cornflakes   $2.50
2011 12 oz box Kelloggs Cornflakes $3.79

2005: 64 Oz Tropicana Premium Orange Juice   $3.79
2011: 64 oz Tropicana Premium Orange Juice $3.99

2005: 1 Pound 90% Lean Ground Beef  $3.99
2011: 1 pound 90% Lean ground beef $4.99 pound

2005: Head of Lettuce  $1.79
2011: Head of Lettuce $2.79

2005: 36 oz bottle Heinz Catsup  $2.50
2011: 36 oz bottle Heinz Catsup $3.29

The above 2005 information taken from the Cape Cod Times January 27th, 2005 issue.
It was compiled by Christine O'Donnell of the Cape Cod Times.
The 2011 Prices are prices I noted in the grocery flyers July 2011.






More 2011 Cape Cod Food Prices Taken from Shaws Sales Flyer July 8th, 2011

Boneless King Salmon Fillets $15.99 pound

Boneless Cod Fillets $7.99 pound

T-Bone Steak, $8.49 a pound

Dietz and Watson sliced Turkey, Chicken or Ham $7.99 a pound

Shaws brand Sliced Roast Beef, $8.99 a pound

Fresh Sweet Corn 4 ears for $1.99

Whole Seedless Watermelon $5.99 Each

Stonyfield Organic Milk 1/2 gallon $3.99

Daisy Sour Cream 24 oz container $3.19

Kraft Cheese Singles 16 oz $3.79

Edy's Ice Cream 48 oz. $3.99

Rays Bagels, 6 $2.99

21-24 oz loaf, Nissen Canadian Bread $3.00

Starbucks Ground Coffee 11 oz, $8.99









What would you do with an extra $100 each month?

Let 's face it. Staying within a budget these days is a hard act to stick with, especially if you have a family of four or more.
When juggling a busy schedule dedicated to school, work, and family activities, convenience has a tendency to overrule thriftiness-and we all know convenience comes at a cost. But if you can master your spending in just one area-your food bill-you will greatly expand your spending options for other, more rewarding areas of your life.

What would you do with more free time in your day?

You 've heard the saying " time is money, " and time well spent can save you big bucks. Learning how to compile grocery lists, compose weekly menu plans, and shop less will not only save money at the register, it will also save you time in the store and in the kitchen.

Come to the table prepared to enjoy the feast as you build time-saving skills that will serve you and your family for a lifetime to come.

What would you do with more fun-filled family opportunities?

Saving time and money will not only make you feel good about yourself, it will also give you the greatest spending opportunity of all-more family fun.

Whether planning for a special getaway, staycation, or simply a weekly family night, your family is your best investment. With all the time and money you 'll save, you 'll be able to refocus your energies where they matter most-with the ones you love.

Whether you 're overhauling your entire budget or just trying to save a little here and there, making a dent in your grocery bill may seem challenging in today 's market.

A typical supermarket trip can easily cost a minimum of $100, and if you 're feeding an average family or larger, that number can soar even higher. What 's a mom on a budget to do?

Family Feasts for $75 a Week to the rescue!

Written by blogger mom and penny-pincher extraordinaire Mary Ostyn, who prepares three meals a day for her family of 12 for $800 to $900 a month, this book is stuffed to the gills with Mary's expert, in-the-trenches tips on savvy food shopping, plus 200 delicious recipes for homecooked meals that make the most of economical ingredients.

Selected by Good Morning America as one of the best cookbooks of 2009, Family Feasts for $75 a Week offers real-world advice teaches real-world families how to save in more ways than one.
Family Feasts for $75 a Week:
A Penny-wise Mom Shares Her Recipe for Cutting Hundreds from Your Monthly Food Bill







2009 Weekly Food Budget!

How to buy Food and Eat Healthy in 2009/2010?

Food Budget? What Budget?

There is not much money left for food for folks living on fixed or singles living on one income.

Once rent, utilities, taxes and insurance are paid there is not much left for groceries.

If your household income is between $200-$350 a week, you are presented with a challenge

How to live on a food budget of $50 a week

#1 It is not easy and just about impossible, unless you plan your weekly meals in advance.

Use what to have and improvise. Bake your own bread. Make your own pizza.
You would be surprised to know how easy it is, and tastes way better than the frozen kind.
And it costs a whole lot less Make your own dough..Anyone can..Keep shredded mozzarella on hand, along with grated parmesan cheese.

Olive oil is a must in any home. Look for the best prices and only buy Extra Virgin , cold pressed.

This quality does make a difference, it really does.

About once a month, grocery stores usually have a good brand marked down quite a bit.
I buy a 17 oz bottle and it lasts me a month.

For the pizza sauce, you can use tomato paste and doctor it up.
Or you can use barbecue sauce, and spread deli chicken or turkey over it and then the cheese.
Really, Really Good!

I make my pizza in a 12 inch Cast Iron Skillet.
If you don't have a pizza stone, this is the only other way to have a good pizza.

So, depending on the toppings you put on it, you can have a wonderful fresh, pizza with no artificial ingredients and it will cost you between $2-$4
(If you make your own dough)
The 12" pizza and will feed two hungry people, or three not so hungry folks.
I don't have a recipe, I just use what I have and dont really measure too much for this.

I only use unbleached flour for baking.
The quality of flour does make a difference.
I love King Arthur, and also there are a few different unbleached flours coming on the shelves.

Bobs Red Mill Flour is super, and there are others but I stay away from the name brand flours that are cheap.

When you go through all the work and time to make the bread, why use inferior products?
Because, using a poor floor does spoil the quality and taste of the bread.
It pays to spend the extra $1 on good flour.



One needs to back to the days of wartime cooking in 1943.

If the item is not on sale, don't buy it, no matter what (unless it is a staple, like milk, butter, flour, eggs, etc)

If you are careful, you can get some nice meals for the week.

Read flyers, and if you see Solid Bumble Bee Tuna for $1.00 a can on sale buy several cans.
You may eat tuna sandwiches for a few days, but you can also make stuffed tomatoes, tuna casserole and other tasty recipes.
Grilled Tuna and Swiss Cheese is a tasty treat and healthy.


Every so often, grocery stores will have a sale on eggs.

Not too often, maybe once a month.
Get a dozen large eggs for $1..That's a bargain..

You can safely buy three to four cartons for the month.

I do a lot of baking and use eggs in puddings, and other dishes, so I go through them
in a couple of weeks. Just a way to eat better at a lower price!
You don't need to buy meat that week, because eggs have the protein you need.



Go to the Bread Outlet.
Almost every large town has one.

We have the Arnold Bakery Outlet.
However, the prices have gone up the past few months.

There are no more $1 loaves of bread, unless they are about 3 days past the expiration date.

Now, the Arnold Breads are $1.75 a loaf, but the grocery stores charge $3.29, so you do save!

I take advantage of the grocery stores sales on their store brand breads, usually, $1 a loaf. I buy about 4 loafs, and put in the freezer.

I use them when I don't have any healthy bread on hand, and also when I want a fluffer nutter sandwich.. This tastes better on store bought white.
My dogs love butter sandwiches, so I also feed them a butter sandwich as a treat.
They do not like any other kind of bread..Go Figure.


Forget about buying prepared foods.
Look at the ingredients?

It is ok to buy canned beans, vegetables, and soup.
Just watch the salt content.

Leave out Hamburger Helper, and all the other mixes
You can live without them nicely.

Buy Fresh Vegetables and Fruits only when on sale. You can buy extra, and freeze what you wont use.

I no longer go food shopping without first preparing menus for the week.
This really helps you with impulse buying.

If you dont need an ingredient for your recipe, don't buy it!

I never buy meats unless they are reduced for clearance, or on sale for about 1/2 off.
If not, I do without for a few days.
This is where you can really save money on food.



Beverages

I buy orange juice, and stretch it out with seltzer water or Purified Water.

Buy Ovaltine, and use it in milk and you get a tasty treat that will satisfy you.

Milk is important. Too many adults think they dont need it, but they really should not skip milk.

Add syrup and Ice Cream, and you have a Frappe that can be your lunch or supper!

Then, you would be happy just to have a bowl of steamed broccoli with lemon and butter sauce for a nighttime snack.

I do buy soda, but not too much.
I will buy a bottle of coke a week or sometimes a six pack of coke a week if on sale.

Everyone needs a treat!
I don't drink coffee, but I do drink water..I reuse the plastic soda bottles, and fill with filtered water.
Then, I add a few squirts of lemon or lime juice and add a teaspoon of sugar.

Makes a refreshing drink that is just about free! And, very limited calories with nothing artificial.







A wonderful supplement to any marketing course, this paperback provides a starting point for anyone trying to develop a focus on the consumer by giving a "reader friendly" overview of what academic researchers have discovered about consumer grocery shopping behavior.
Grocery Revolution: The New Focus on the Consumer




More Food Pages

Food Safety Tips
For Serving Food at a Party

Food Shelf Life
How Long Should you Keep Pantry Food?
Food Storage
Make Storing Left Overs a Snap

How to Keep a Food Journal
Want to Lose Weight?

Thanksgiving Food Safety
From the USDA

Five Tips for Thanksgiving Food Safety
Don't Send Your Guests home Ill

Build a Budget-Friendly Grocery List

(Family Features) Think healthy eating has to be expensive? Think again. Comparing cost per nutrients when searching for nutrient-rich fruits, vegetables, whole grains and milk can not only save you money, but can affect your health in the long run.

"We're all watching our budgets these days," said Michelle Dudash, registered dietitian, mom and author of the upcoming book titled, "Clean Eating for Busy Families." But, says Dudash, "there are important health and nutrition trade-offs that we need to consider. The truth is, Americans need a crash course in 'nutrition economics.'"

Whether it's picking the most nutrient-rich foods, or finding ways to keep the costs down within important food groups like fruits, vegetables and milk, she also emphasizes that nutrition economics doesn't mean making everything from scratch - it means doing a little advance work to understand exactly what you're buying.

"Expensive" depends on how you measure cost, so to help navigate the supermarket, Dudash has outlined tips to make the most of your grocery cart. With these tips as a guide, learn the art of nutrition economics and save more while getting nutrients you need, all within budget.

The Do's and Don'ts of Nutrition Economics
  • DO: Learn to look at costs per nutrient. Healthy foods can sometimes appear to be higher in cost but, when you look at the nutrients these foods provide, they often are a good value. Check your labels and ask yourself: "Is the food I'm selecting packed with nutrients to keep my family fueled?" Be sure to look at the percent daily value for nutrients you need like calcium, potassium and vitamin D.

  • DON'T: Spend on substitutes. Expensive alternatives are usually just that - expensive, and they often don't deliver the value of the real thing. For example, look for the best value in the dairy aisle - milk. Unlike some of the other alternatives, you always know what you're getting when you grab a glass of milk; nine essential nutrients for just a quarter a glass.

  • DO: Think about your drink. Drinks are often an overlooked part of your food budget, and can not only break the bank; they can also lack the nutrition you need, especially at breakfast. Take a look at your beverage closely and choose the options that offer the most nutrients for a healthy start.

  • DO: Maximize the seasons. Buy fresh fruits and vegetables only when in season and learn to maximize your freezer. By utilizing frozen produce in the off season, you still get the same nutrients at a much lower cost.

  • DON'T: Be a Spontaneous Meal Planner. Of course there's room for fun when it comes to meals, but the more you plan, the more you'll maximize your budget. We can all admit to giving in to the last-minute meal, but planning ahead can help you avoid costly quick stops, and too many fresh veggies tossed in the trash.

To learn more about the value of a glass of milk, and for useful recipes your family will love, visit www.TheBreakfastProject.com.

Photo courtesy of Getty Images

SOURCE:
MilkPEP







You Can Save Thousands a Year on Your Grocery Bill Without Cutting Coupons

Imagine grocery shopping once-a-week or less, eating healthier, and having more free time—all while saving money.

Sound too good to be true? For the Economides family, it’s a reality, and it can be yours too.

What could the average family do with an extra $3,000 a year?

America’s Cheapest Family shows you strategies, tips, tools, and tricks in Cut Your Grocery Bill in Half, so you can achieve huge savings year after year.

It’s a fact, the Economides say, saving money on groceries is one of the quickest ways to start making a positive difference in your family’s financial future.
ors of “Dining On A Dime Cookbook” “I've known Steve and Annette for several years and they definitely live what they believe. If you're serious about spending less money at the grocery store, this book offers some practical ways to achieve your goal. When it comes to stretching your dollar, I know of no one with more experience than Steve and Annette.” JJ Heller—Singer/Songwriter
Cut Your Grocery Bill in Half with America's Cheapest Family:
Includes So Many Innovative Strategies You Won't Have to Cut Coupons



Food Fun and Facts has over 900 pages
Use the Menu, or for a quick search of Food Fun and Facts, use the Site Search Bar Below. Enjoy!


What's on the Menu Today?
Allergy Recipes
Sugar Free, Milk Free and Wheat Free Recipes

Army Air Corp Photos WWII
World War 2 Photos of B17's and Information about the Army Air Corp

Baking Tips
Tips and Hints on Baking, Candy Making and Cooking

Beverages
Recipes for all types of drinks
Include Old Remedy for curing drinking too much alcohol

Book Care and Repair
Learn how to clean and repair books

Children's Recipes
Easy Kids Recipes to Make with your Kids

Chinese New Year
Information about Chinese New Year and Chinese New Year Recipes

Christmas Entertaining Recipes
Christmas Recipes, Menu's for Christmas and Information for Entertaining at Christmas

Cookbook Reviews
Read reviews on Cookbooks published in the past ten years

Cooking and Food Links
Great Foodie Sites and Related Food and Cooking sites

Cooking for a Large Group
Recipes and Information on Cooking for groups of 25-100 People

Cooking Tips
More Cooking and Baking Tips and Hints from Food Fun and Facts

Creative Holiday Cooking
Learn how to entertain and cook for fancy holiday affairs

More What's on the Menu Today?

Culinary History
History of Food and Food History Time Line

Easter Information and Recipes
Easter Fun-Easter Recipes,Information and Entertaining on Easter for Kids and Adults

Easy Recipes

Economical and Easy Tried and True Recipes

Entertaining Tips and Recipes
More Tips on Entertaining at home

Fun with Food
Fun with Food ,Fun Facts and Food Games

Food Trivia
Great Fun with Food Trivia and Food Trivia Games

Halloween Fun
Recipes for Halloween and Halloween Fun Ideas

Herbal Remedies
Old Time Herbal Remedies for Home Use

Herbs and Spices
Information on how to use herbs and spices

Household Hints
Must Have Household Hints and Cleaning Tips for the Entire Family
Kids Crafts and Recipes
Easy Children's Crafts for Kids

Kids Links
Safe Educational Fun Sites for Kids of all ages

Memorial Day Information
Information about Memorial Day-What does Memorial Day Mean?

Nineteenth Century American Women
Information, Recipes, Household Hints, and Books about 19th Century American Women and Families

Nineteenth Century Advertising

Old Advertising information including Trade Cards and Links to Good Books about collecting old advertisement items

Nutrition
Nutrition for the whole Family-Calories, Vitamins, Minerals and Diet information

Parenting Tips
Tips for Parents of Kids of all ages

Pet Goodies for Dogs & Cats
Make Your Own Dog and Cat Food, plus Dog and Cat Care and Fun with Pets

Recipes from the 1800's
100 Year Old Recipes and Household Hints for you to try

Sewing Tips
Helpful Sewing and Knitting Tips for the beginning sewer

Thanksgiving Recipes
Thanksgiving recipes and Menus plus Thanksgiving Information and Entertaining

Wine and Beer Information
Beer And Wine Recipes & games plus tips on making and buying wine and beer





Follow Me on Pinterest





Back to Home Page Email Me! Copyright 1999-2012 Privacy Policy